Q. Is this calibrated?
A. Hi Duncan, thank you for your question. This will be factory calibrated. If you require a certificate however you would need to get this calibrated by a third party.
This 1/4in square drive reversible ratchet wrench from Wera has a torque action when used in a right-hand direction. Adjustment and locking of the pre-set value can be made simply on the easy-to-read scale. Very robust design with great accuracy as per DIN EN ISO 6789.
| Type | Ratchet wrench |
|---|---|
| Drive Size | 1/4in |
| Connection size | 6.3mm |
| Correcting variable consistent | true |
| Electronic | false |
| Head height | 22.5mm |
| Head width | 35mm |
| Insulated | true |
| Isolation protection 1000 V | false |
| Screwdriver model | false |
| Step size adjustment | 0.1Nm |
| Suitable for extension | false |
| Tightening moment | 1 - 25Nm |
| Torque | range 1 to 25Nm |
| Total Length | 291mm |
| VDE Tested | false |
| With extension | false |
| With scale | true |
| With signal tone | false |
Q. Is this calibrated?
A. Hi Duncan, thank you for your question. This will be factory calibrated. If you require a certificate however you would need to get this calibrated by a third party.
Q. So what's the torque range then? Or am I being dim?
A. Hi Pete, thank you for your question. The torque range is 1nm to 25nm.