Weipu SP2110/P12 II SP21 Bullet Connector 12-Pin Plug UV & Water Resistant
Image Representative of Range
MPN
SP2110 / P 12 II
Brand
Weipu
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Switzerland
View Full Product Range (68)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
86 in stock, despatched in 4 working days
The Weipu SP2110 / P 12 II is a bullet connector plug with a straight design, featuring a total of 12 pins. Manufactured by Weipu, it belongs to the SP21 series of round connectors, emphasising reliability and durability. These connectors are typically used in industrial and outdoor applications due to their robust construction.
Type Plug, straight
Number of Contacts 12
Connector Size 29 mm dia
Gender Plug
Cable Ø (max.) 12mm
Cable Ø range 7 - 12mm
Cable Ø up to 7mm
Case Material PPS
Connection Soldering
Connection Angle 180°
Contact Material Gold plated
Cross-section range 0.758 mm² (max)
Current Rating 5A
IP Rating IP68
max. cross section 0.758mm²
Max. temperature +125°C
Min. temperature -55°C
Nominal Voltage 600V