WEG CWC012-01-30D24 Contactor 5.5kW 230V AC 12A IEC/EN 60947 Certified
MPN
Brand
WEG
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Brazil
View Full Product Range (32)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched in 4 working days
The WEG CWC012-01-30D24 Contactor is an electrical device manufactured by WEG, designed to handle 5.5 kW power at 230 V AC with a current rating of 12 A. It includes an auxiliary contact for additional functionality. Typically used in industrial and commercial applications, it ensures efficient operation of motor circuits.
Type Contactor
Coil Voltage 230V AC
Auxiliary contact type 1 breaker
Connection Screw terminal
Contact Current Rating 12A
Contact Type 3 makers
Current load 12A
Depth 52mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 58 x 52 mm
Durability 10 x 106 switching cycles
Height 58mm
IP Rating IP20
Max. temperature +55°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute CWC012-01-30D24
Mounting Style DIN rail
Number of Poles 3
Permanent current (max.) 22A
Power 5.5kW
Power Rating 5.5
Switching voltage (max.) 400V AC
Terminals 3-pin
Width 45mm