Q. What would be used as the dielectric for this capacitor?
A. Hi Ben, thank you for your question. Polyethylene film would be used as the dielectric.
A top adjustable, miniature, polyethylene film tuning capacitor with capacitance between 4-59.2pF. It comprises Antenna/Oscillator sections with trimmers, Suitable for AM radio circuits and crystal sets.
| Type | SMD |
|---|---|
| Capacitance | 3 to 141.6pF |
| Tolerance | 1.5% |
| Voltage | 100V |
| Pitch | 7.3mm |
| Dimensions | 20.2 x 20.2 x 10.8mm |
| Material | Ceramic |
| Operating Temperature | -5 to +35°C |
| Pin | size 1.6mm |
| Pin size | 1.6mm |
Q. What would be used as the dielectric for this capacitor?
A. Hi Ben, thank you for your question. Polyethylene film would be used as the dielectric.
Q. good evening some years ago i bought from you a couple of am/fm tuning capacitors (part number 171028) you appear not to sell them any longer but do you still have their specification sheet?
A. Hi Jean-pierre, thank you for your question. We only have the data sheet for 12-0255 as a LA-201N-L10, no information for a 171028 I'm afraid.
Q. Am looking for a 2 gang, 100pf each variable capacitor. Do you do such please?
A. Hi Bruce, thank you for your question. Unfortunately we do not list 2 gang variable capacitors.
Q. Do you sell a bolt which will fit the 2.6mm tapped fixing holes?
A. Thanks for your enquiry Andrew. Unfortunately we do not have any screws or bolts that fit this.