Q. DOES THIS CAPACITATOR COME WITH ITS ASSOCIATED KNOB?
A. Hi George, thank you for your question. This is supplied without a knob or turning dial. Something like 32-1848 should be suitable.
A top adjustable, miniature, polyethylene film tuning capacitor with capacitance between 4-59.2pF. It comprises Antenna/Oscillator sections with trimmers. Suitable for AM radio circuits and crystal sets.
| Type | AM Tuning capacitor |
|---|---|
| Capacitance | 4 to 59.2pF |
| Tolerance | 1.5% |
| Voltage | 100V |
| Pitch | 7.3mm |
| Dimensions | 20.2 x 20.2 x 10.8mm |
| Material | Polyethylene |
| Operating Temperature | -5 to +35°C |
Q. DOES THIS CAPACITATOR COME WITH ITS ASSOCIATED KNOB?
A. Hi George, thank you for your question. This is supplied without a knob or turning dial. Something like 32-1848 should be suitable.