Teledyne LeCroy T3PS60033P Bench PSU 60V 3A 3x Outputs Low Noise
MPN
T3PS60033P
Country of Origin
China
1 in stock, despatched in 4 working days
The Teledyne LeCroy T3PS60033P is a bench PSU with adjustable voltage, offering three outputs ranging from 0 to 60 V and 0 to 3 A. This programmable lab power supply unit is ideal for precision testing and development in electronics laboratories. It is commonly used in research, industrial settings, and educational environments for testing circuits and powering electronic devices.
Type Bench PSU (adjustable voltage)
Output Current 680W
Output Voltage 60V
Number of Outputs 3
Calibrated to Manufacturer's standards (no certificate)
Dimensions (L x W x H) 362 x 213 x 145 mm
Height 145mm
Length 362mm
Max. output current 3A
Max. temperature +40°C
Min. temperature 0°C
Output current (min.) 0A
Output current 2 (max.) 3A
Output current 2 (min.) 0A
Output current 3 (max.) 5A
Output current 3 (min.) 0A
Output voltage (min.) 0V
Output voltage 2 (max.) 60V
Output voltage 2 (min.) 0V
Output voltage 3 (max.) 5V
Output voltage 3 (min.) 1.8V
Weight 10kg
Width 213mm