Teledyne LeCroy T3PS250041P T3PS Series Bench PSU 0-250V 0-4.5A 360W 1 Output
MPN
T3PS250041P
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
1 in stock, despatched in 4 working days
Teledyne LeCroy's T3PS250041P is a programmable laboratory bench PSU with an adjustable voltage range of 0 to 250 V and a current output of up to 4.5 A. This single-output power supply unit delivers a maximum power of 360 W, suitable for industrial applications and precise laboratory testing. The adjustable features make it ideal for tasks requiring variable voltage and current settings in research and development environments.
Type Bench PSU (adjustable voltage)
Output Current 360W
Output Voltage 250V
Number of Outputs 1
Calibrated to Manufacturer's standards (no certificate)
Dimensions (L x W x H) 350 x 71 x 124 mm
Height 124mm
Length 350mm
Max. output current 4.5A
Max. temperature +50°C
Min. temperature 0°C
Output current (min.) 0A
Output voltage (min.) 0V
Weight 3kg
Width 71mm