Siemens 3RT2024-2BB40 Contactor 3-pole 12A 5.5kW 400V 1NO+1NC 690V AC/DC
Image Representative of Range
MPN
3RT20242BB40
Brand
Siemens
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (12)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 14 days
The Siemens 3RT2024-2BB40 is an electrical contactor designed for use in circuits up to 690 V AC. It features three poles and is typically used for controlling electric motors in industrial applications. Siemens is renowned for its reliable and durable electrical components.
Type Electrical contactor
Coil Voltage 690V AC
Connection Spring-loaded connector
Contact Type 3 makers
Depth 107mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 102 x 107 mm
Durability 1000 0000
Height 102mm
IP Rating IP20
Max. temperature +60°C
Min. temperature -25°C
Misc Attribute 1 3RT2024-2BB40
Misc Attribute 2 S0
Mounting Style Spring-loaded connector
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of normally closed contacts as main contact N/A
Number of normally open contacts as main contact 3
Number of Poles 3
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24 - 24V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 40A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 12A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V 12.5A
Rated operation power at AC-3, 400 V 5.5kW
Rated operation power at AC-4, 400 V N/A
Rated operation power NEMA 5.516240624
Suitable for distribution board TRUE
Terminals 3-pin
Type of electrical connection of main circuit Spring clamp connection
Voltage type for actuating DC
Width 45mm