Sealey SCW3100FPEM Heavy-Duty Blue Elastic Rubber Fixed Castor Wheel Ø100mm
MPN
SCW3100FPEM
Brand
Sealey
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
100 in stock, despatched in 2 working days
Heavy-duty castor. Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Heavy-duty swivel castor.
  • Elastic rubber wheel with nylon core.
  • Load Capacity: 100kg.
  • Tread Width: 32mm.
  • Model No. SCW3100FPEM
  • • Heavy-duty swivel castor. • Elastic rubber wheel with nylon core. • Load Capacity: 100kg. • Tread Width: 32mm. • Model No. SCW3100FPEM
Type Fixed
Diameter 100mm
Load Capacity 100kg
Tread Material Rubber
Fixing Type Plate
Overall Height 128mm
Plate Hole Centre 80 x 60mm
Plate Hole Diameter 9mm
Plate Size 100 x 84mm
Tread Width 32mm