Schützinger VSFK 8500/2.5/100/BL Test Lead 4mm Plug 100cm Blue 1pc
Image Representative of Range
MPN
VSFK 8500 / 2.5 / 100 / BL
Brand
Schutzinger
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (22)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 4 working days
The Schützinger VSFK 8500 / 2.5 / 100 / BL safety test lead features 4 mm plugs and a 100 cm length, coloured blue for easy identification. Manufactured by Schützinger, this test lead is designed for secure electrical testing, ensuring user safety with its protective features. It is typically used in laboratory and engineering environments where precise and safe testing of electrical circuits is required.
Cable Length 1m
Nominal Current 32A
Type Safety test lead
Colour Blue
Contact Material Nickel plated
Cross Section 2.5mm²
Diameter/connectortype 4mm
Height 18.1mm
Jack Diameter 4mm
Nominal Voltage 1000V
Reading Category CAT II 1000 V
Temperature Range -10 °C to +70°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug
Width 56.5mm