Schützinger HSPL 8568/AWG16/50/SW Safety Test Lead 4mm Plug Black AWG16 1pc
Image Representative of Range
MPN
HSPL 8568 / AWG16 / 50 / SW
3 in stock, despatched in 4 working days
Schützinger manufactures the HSPL 8568 / AWG16 / 50 / SW safety test lead, featuring 4 mm plug connectors in black. This test lead, made for electrical testing, ensures secure and safe connections with its robust design. Typical applications include laboratory measurements and diagnostics in electronic systems.
Nominal Current 16A
Type Safety test lead
Colour Black
Contact Material Nickel plated
Material PA 6.6
Nominal Voltage 6000V
Temperature Range -10 - +90°C
Type A 4 mm plug
Type B 4 mm plug