Schneider Electric NSYTBS342912T TeSys LE Wall Mount enclosure IP66 ABS
MPN
NSYTBS342912T
View Full Product Range (10)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
9 in stock, despatched in 4 working days
Schneider Electric manufactures the NSYTBS342912T wall-mount enclosure, which measures 291 x 341 x 128 mm and is made of acrylonitrile butadiene styrene in a grey-white (RAL 7035) finish. Designed for durability, it is ideal for protecting electrical systems or components in various settings. Typical applications include industrial, commercial, and residential environments.
Colour Grey-white (RAL 7035)
Dimensions (W x H x D) 291 x 341 x 128 mm
Degree of protection (NEMA) 4
Depth 128mm
Enclosure Height 341mm
Enclosure Width 291mm
Extension possible false
Height 341mm
Housing Material Plastic
Impact strength IK07
Inner depth 120mm
Material plate thickness cabinet 12.5mm
Material plate thickness door/cover 12.5mm
Mounting method Surface mounted
Nominal current (In) N/A
Number of conduit inlets 2
Number of modules 0
Number of openings for flange plates 0
Number of Rows 0
Protection class according to IEC 61140 II
RAL-number 7035
Suitable for lightning protection true
Suitable for outdoor use true
Surface protection Untreated
Transparent cover/door true
Type of covering Cover
Type of door None
Width 291mm