Schneider Electric NSYTBS24198T TeSys Wall Mount enclosure ABS IP66 greywhite
MPN
NSYTBS24198T
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Hungary
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
4 in stock, despatched in 4 working days
Schneider Electric offers the NSYTBS24198T wall-mount enclosure, made of durable acrylonitrile butadiene styrene in grey-white (RAL 7035). Measuring 194 x 241 x 87 mm, it is ideal for protecting electrical equipment from dust and moisture in various settings. This robust enclosure is typically used in industrial and commercial installations for organising and safeguarding electrical components.
Type Wall-mount enclosure
Material Acrylonitrile butadiene styrene
Protection Rating IP66
Colour Grey-white (RAL 7035)
Dimensions (W x H x D) 194 x 241 x 87 mm
Built-in depth N/A
Circuit integrity None
Cover model Closed
Cover with overpressure release false
Degree of protection (IP) IP66
Degree of protection (NEMA) 4
Depth 87mm
Enclosure Height 241mm
Enclosure Width 194mm
Extension possible false
Height 241mm
Housing Material Plastic
Impact strength IK07
Inner depth 80mm
Material plate thickness cabinet 12.5mm
Material plate thickness door/cover 12.5mm
Mounting method Surface mounted
Nominal current (In) N/A
Number of conduit inlets 2
Number of modules 0
Number of openings for flange plates 0
Number of Rows 0
Protection class according to IEC 61140 II
RAL-number 7035
Suitable for lightning protection true
Suitable for outdoor use true
Surface protection Untreated
Transparent cover/door true
Type of covering Cover
Type of door None
Width 194mm