Schneider Electric NSYTBS241910H TeSys Wall Mount enclosure ABS IP66 Grey
MPN
NSYTBS241910H
Country of Origin
Hungary
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 8 weeks
The Schneider Electric NSYTBS241910H is a wall-mount enclosure crafted from Acrylonitrile Butadiene Styrene in a grey-white RAL 7035 finish. Measuring 194 x 241 x 107 mm, it is designed to protect electrical components. Ideal for industrial settings, it offers robust protection from environmental factors.
Type Wall-mount enclosure
Material Acrylonitrile butadiene styrene
Protection Rating IP66
Colour Grey-white (RAL 7035)
Dimensions (W x H x D) 194 x 241 x 107 mm
Built-in depth N/A
Circuit integrity None
Cover model Closed
Cover with overpressure release false
Degree of protection (IP) IP66
Degree of protection (NEMA) 4
Depth 107mm
Enclosure Height 241mm
Enclosure Width 194mm
Extension possible false
Height 241mm
Housing Material Plastic
Impact strength IK07
Inner depth 100mm
Material plate thickness cabinet 12.5mm
Material plate thickness door/cover 12.5mm
Mounting method Surface mounted
Nominal current (In) N/A
Number of conduit inlets 2
Number of modules 0
Number of openings for flange plates 0
Number of Rows 0
Protection class according to IEC 61140 II
RAL-number 7035
Suitable for lightning protection true
Suitable for outdoor use true
Surface protection Untreated
Transparent cover/door false
Type of covering Cover
Type of door None
Width 194mm