Schneider Electric NSYTBS241910 TeSys Wall Mount enclosure ABS grey IP66
MPN
NSYTBS241910
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 14 days
Schneider Electric's NSYTBS241910 wall-mount enclosure, made from acrylonitrile butadiene styrene in a grey-white (RAL 7035) colour, is designed for secure and durable equipment housing. Measuring 194 x 241 x 107 mm, it provides robust protection for electrical and electronic components. Ideal for industrial and commercial applications, it ensures equipment safety and organisation in challenging environments.
Colour Grey-white (RAL 7035)
Dimensions (W x H x D) 194 x 241 x 107 mm
Degree of protection (NEMA) 4
Depth 107mm
Enclosure Height 241mm
Enclosure Width 194mm
Extension possible false
Height 241mm
Housing Material Plastic
Impact strength IK07
Inner depth 100mm
Material plate thickness cabinet 12.5mm
Material plate thickness door/cover 12.5mm
Mounting method Surface mounted
Nominal current (In) N/A
Number of conduit inlets 2
Number of modules 0
Number of openings for flange plates 0
Number of Rows 0
Protection class according to IEC 61140 II
RAL-number 7035
Suitable for lightning protection true
Suitable for outdoor use true
Surface protection Untreated
Transparent cover/door false
Type of covering Cover
Type of door None
Width 194mm