Schneider Electric NSYTBS191210HT TeSys Wall Mount enclosure ABS IP66 2 pcs
MPN
NSYTBS191210HT
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Hungary
View Full Product Range (10)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 3 weeks
The Schneider Electric NSYTBS191210HT is a wall-mount enclosure made from acrylonitrile butadiene styrene in a grey-white (RAL 7035) finish. Measuring 121 x 192 x 105 mm, this enclosure is ideal for protecting electrical components in industrial and commercial settings. It is designed for durability and provides reliable housing for sensitive equipment.
Type Wall-mount enclosure
Material Acrylonitrile butadiene styrene
Protection Rating IP66
Colour Grey-white (RAL 7035)
Dimensions (W x H x D) 121 x 192 x 105 mm
Built-in depth N/A
Circuit integrity None
Cover model Closed
Cover with overpressure release false
Degree of protection (IP) IP66
Degree of protection (NEMA) 4
Depth 105mm
Enclosure Height 192mm
Enclosure Width 121mm
Extension possible true
Height 192mm
Housing Material Plastic
Impact strength IK07
Inner depth 100mm
Material plate thickness cabinet N/A
Material plate thickness door/cover N/A
Mounting method Surface mounted
Nominal current (In) N/A
Number of conduit inlets N/A
Number of modules N/A
Number of openings for flange plates N/A
Number of Rows N/A
Protection class according to IEC 61140 II
RAL-number 7035
Suitable for lightning protection false
Suitable for outdoor use true
Surface protection Untreated
Transparent cover/door true
Type of covering Cover
Type of door None
Width 121mm