Schneider Electric LC1D32ABD Electrical Contactors 1 piece
MPN
LC1D32ABD
View Full Product Range (10)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
12 in stock, despatched in 4 working days
Type LC1D32ABD
Connection Snap-in
Content 1
Depth 101mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 110 x 101 mm
Height 110mm
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Product Type Electrical contactor
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24-24V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 50A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 32A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V N/A
Rated operation power at AC-3, 400 V 15kW
Rated operation power at AC-4, 400 V N/A
Voltage type for actuating DC
Width 45mm