Schneider Electric LC1D18ABD Electrical contactor 1 pc White Durable Plastic
MPN
LC1D18ABD
EAN-13
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (10)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
144 available to back orderBack-order availability date - 23/05/2026
Type LC1D18ABD
Connection Snap-in
Content 1
Depth 101mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 110 x 101 mm
Height 110mm
IP Rating IP20
Number of auxiliary contacts as normally closed contact 1
Number of auxiliary contacts as normally open contact 1
Number of normally closed contacts as main contact 0
Number of normally open contacts as main contact 3
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Product Type Electrical contactor
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24-24V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 32A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 18A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V N/A
Rated operation power at AC-3, 400 V 7.5kW
Rated operation power at AC-4, 400 V N/A
Rated operation power NEMA N/A
Suitable for distribution board FALSE
Type of electrical connection of main circuit Other
Voltage type for actuating DC
Width 45mm