Schneider Electric LC1D12ABL TeSys contactor 12A 3-pole AC3 24VDC coil
MPN
LC1D12ABL
106 available to back orderBack-order availability date - 23/05/2026
Type LC1D12ABL
Connection Snap-in
Content 1
Depth 95mm
Dimensions (W x H x D) 45 x 107 x 95 mm
Height 107mm
Operating voltage AC 50 Hz N/A
Operating voltage AC 60 Hz N/A
Product Type Electrical contactor
Rated control supply voltage AC 50 Hz N/A
Rated control supply voltage AC 60 Hz N/A
Rated control supply voltage DC 24-24V
Rated operation current Ie at AC-1, 400 V 25A
Rated operation current Ie at AC-3, 400 V 12A
Rated operation current Ie at AC-4, 400 V N/A
Rated operation power at AC-3, 400 V 5.5kW
Rated operation power at AC-4, 400 V N/A
Voltage type for actuating DC
Width 45mm