Schneider Electric GV2ME32A Overload relay Circuit Breakers Black
MPN
GV2ME32A
EAN-13
Order Code
Country of Origin
France
View Full Product Range (15)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
38 available to back orderBack-order availability date - 23/05/2026
Type Motor Ptotection Circuit-Breaker
Number of Poles 3
Rated operation power at AC-3, 230 V 7.5kW
Rated operation power at AC-3, 400 V 15kW
Adjustment range undelayed short-circuit release 416-416A
Colour Multicolour
Connection Snap-in
Content 1
Degree of protection (IP) IP20
Depth 78.5mm
Device construction Complete device in housing
Dimensions (W x H x D) 45 x 101 x 78.5 mm
Height 101mm
IP Protection IP20
IP Rating IP20
No. of pins 3-pin
Overload release current setting 24-32A
Phase failure sensitive TRUE
Power loss 2.5W
Rated operating voltage 230-690V
Rated permanent current Iu 32A
Rated short-circuit breaking capacity Icu at 400 V, AC 10kA
Switch off technique Thermomagnetic
Type of control element Push button
Type of electrical connection of main circuit Other
Width 45mm