Schaffner EMC FN2020-16-06 16A Single Phase Chassis Mount Filter
Image Representative of Range
MPN
FN 2020-16-06
Order Code
Country of Origin
China
  • Quickly find another product in this range by Current Rating:
    3A 12A 16A
View Full Product Range (3)
Qty Was Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
33 in stock, despatched in 4 working days
A 16A EMI filter that has been designed for easy chassis mounting and provides features and performance that make it suitable for a range of applications such as consumer goods, household equipment, office automation equipment, etc.
  • High differential-mode attenuation
  • Easy and fast chassis mounting
  • Faston terminals 6.3mm
  • Operating temperature: -25°C to 100°C
  • Nominal voltage: 250V AC
  • MTBF 1,250,000 hours
  • Design correseponding to UL, CSA, IEC/EN
  • UL 94V-2 rated
Voltage 250V
Current Rating 16A