Potentiometer Service RD1601F-20F4-30R-B2 5K 602 Slide Potentiometer Black Lin
MPN
RD1601F-20F4-30R-B2,5K-602
Order in multiples of 1
96 in stock, despatched in 4 working days
Type Single turn rotary pot
Resistance 2.5kO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.2W
Taper linear
Lever Length 30mm
Axle Diameter 6mm
Connection Print
Content 1
Maximum Temperature +70°C
Mechanical Angle 270°
Minimum Temperature -10°C
Output Mono
Thread Size M10
Tolerance ± 20%