Potentiometer RV16AF-10-15R_B5K-3 Slide Potentiometer 5K Ohm 16mm Length
MPN
RV16AF-10-15R_B5K-3
EAN-13
China
View Full Product Range (65)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
48 in stock, despatched in 4 working days
Type Single turn rotary pot
Resistance 5kO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.125W
Taper linear
Lever Length 15
Axle Diameter 6.35mm
Connection Wire
Content 1
Maximum Temperature 70°C
Mechanical Angle 300°
Minimum Temperature 10°C
Output Mono
Thread Size M7
Tolerance ± 5%