Potentiometer RV16AF-10-15R1-A1K Slide Potentiometer Key features included
MPN
RV16AF-10-15R1-A1K
EAN-13
China
View Full Product Range (65)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
Available to back orderBack order, lead time 6 weeks
Type Single turn rotary pot
Resistance 1kO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.06W
Taper logarithmic
Lever Length 15mm
Axle Diameter 6.35mm
Connection Solder tag
Content 1
Maximum Temperature +70°C
Mechanical Angle 300°
Minimum Temperature -10°C
Output Mono
Thread Size M7
Tolerance ± 20%