Potentiometer RD1601F-40B4-30R6-B1M-601 Slide Potentiometers reliable control
MPN
RD1601F-40B4-30R6-B1M-601
Order in multiples of 1
20 in stock, despatched in 4 working days
Type Single turn rotary pot
Resistance 1MO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.2W
Taper linear
Lever Length 30mm
Axle Diameter 4mm
Connection Print
Content 1
Maximum Temperature +70°C
Mechanical Angle 270°
Minimum Temperature -10°C
Output Mono
Thread Size M7
Tolerance ± 20%