Potentiometer RD1601F-20B4-30R6-B1M-602 Slide Potentiometer
MPN
RD1601F-20B4-30R6-B1M-602
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (65)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
27 in stock, despatched in 4 working days
Type Single turn rotary pot
Resistance 1MO
Tolerance ± 20%
Power Rating 0.2W
Taper linear
Lever Length 30mm
Axle Diameter 4mm
Connection Print
Content 1
Maximum Temperature +70°C
Mechanical Angle 270°
Minimum Temperature -10°C
Output Mono
Thread Size M7
Tolerance ± 20%