Piher PT15NH05505A3030 5M ±30% 0.25W 15mm Carbon Potentiometer Vertical Mount
Image Representative of Range
MPN
PT15NH05-505A2020-S
Brand
Piher
EAN-13
Order in multiples of 1
30 in stock, despatched in 4 working days
A 5M, vertically mounted 15mm trimmer potentiometer that may be adjusted with either a suitable shaft or a thumbwheel. Designed for PCB installation.
  • 0.25W
  • Carbon resistive element
  • Linear law
  • Tolerance 30%
Type Carbon film pot
Resistance 5000000O
Tolerance 30%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Side
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm