Piher PT15NH05252A3030 2K5 ±30% 0.25W 15mm Carbon Potentiometer Vertical Mount
MPN
PT15NH05252A3030
Order in multiples of 1
907 in stock, despatched in 4 working days
A 2K5, vertically mounted 15mm trimmer potentiometer that may be adjusted with either a suitable shaft or a thumbwheel. Designed for PCB installation.
  • 0.25W
  • Carbon resistive element
  • Linear law
  • Tolerance 30%
Type Carbon film pot
Resistance 2500O
Tolerance 30%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Side
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm