Piher PT15LV02101A3030 100R ±30% 0.25W 15mm Horizontal Carbon Potentiometer
MPN
PT15LV02101A3030
Brand
Piher
Order Code
Country of Origin
Spain
  • Quickly find another product in this range by Resistance:
View Full Product Range (7)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Order in multiples of 1
100 in stock, despatched same dayBack-order availability date - 18/05/2026
A 100R, horizontally mounted 15mm trimmer potentiometer that can be adjusted with a screwdriver. Designed for PCB installation.
  • 0.25W
  • Carbon resistive element
  • Linear law
  • Tolerance 30%
  • Polyester substrate
  • Dust-proof enclosure
  • Slider position indicated by arrow
Type Carbon film pot
Resistance 100O
Tolerance 30%
Power Rating 0.25W
Adjustment Type Top
Number of Turns 1
Pitch 2.54mm