Norgren RM/8016/M/100 ø16mm Magnetic Piston Double Acting M5 Port 100mm Stroke
MPN
RM/8016/M/100
View Full Product Range (16)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
26 available to back orderBack-order availability date - 23/05/2026
  • Cylinder diameter 16mm
  • Stroke length 100mm
  • Operating pressure 1 to 10 Bar
  • Operating temperature -10°C to +80°C
Type Pneumatic cylinder
Bore Diameter 6mm
Medium Compressed air
Stroke Length 100mm