myenergi ZAPPI-2H22UB-G Zappi v2.1 - 7kW-22kW Multiphase, Untethered, Black
MPN
ZAPPI-2H22UB-G
Brand
myenergi
EAN-13
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
8 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 4 months
myenergi zappi 2.1
Same Look, endless new opportunities
The new myenergi ZAPPI-2H22UB-G 7kW-22kW electric vehicle charger just got even better!
  • Hubless Design
  • Colour: black
  • Type 2 output socket
  • 7kW (single-phase) or 22kW (three-phase) or output power
  • Advanced safety features built-in
  • Smart features: control zappi using the myenergi app
  • Eligible for OZEV and WCS grants
4G Yes
Bluetooth Yes
Colour Black
DC Leakage Protection (6mA DC) Yes
Dimensions (H x W x D) 439 x 282 x 122mm
Dynamic Load Yes
Ethernet (RJ45) Yes
IK Rating IK10
IP Rating IP65
Maximum Current 32A
Mounting Wall or Pedestal
Number of Output Sockets 1
OCPP 1.6J Yes
PME Protection Yes
Power Output Per Socket 7 / 22kW
Residual Current Detection (RCD) Yes
RFID No
Smartphone App Yes
Socket Type Type 2
Solar Integration Yes
Supply Phase Single Phase or Three Phase
Supply Voltage 400V AC