Murata GRM219R71C224KC01D (REEL) 220nf 10% 16V 0805 X7r Grm21 Mlcc Reel 4k
Image Representative of Range
MPN
GRM219R71C224KC01D (REEL)
Brand
Murata
Order Code
Country of Origin
Japan
View Full Product Range (4)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
This 220nF 0805 multilayer ceramic capacitor from the GRM series from Murata offers high performance, high stability and long-term reliability. It is ideal for applications requiring a high packing density.
  • Featuring nickel barrier termination
  • Murata GRM series
  • Supplied on 8mm tape in reel of 4000
Type MLCC
Capacitance 0.22µF
Tolerance 10%
Voltage 16V
Pitch N/A
Dielectric X7R
Dimensions 2 x 1.25 x 0.85mm
Material Ceramic
Operating Temperature -55 to +125°C