Motraxx FK265-12150S-57H Miniature Brushed Motor 4-14V DC, N & H0 Sizes
Image Representative of Range
MPN
FK265-12150S-57H
Brand
Motraxx
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Tajikistan
View Full Product Range (15)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
22 in stock, despatched in 4 working days
Supply Voltage 9 - 15 V/DC
Power Rating 2.56W
Shaft Length 9.4mm
Shaft Diameter 2mm
Current Rating 0.15A
Current (peak performance) 0.61A
Dim (L x W x H) 26.9 x 24 x 18.2 mm
Efficiency 47%
Height 18.2mm
Idle speed 10000 U/min
Idle speed (details) 10000 U/min
Length 26.9mm
Load speed 5000 U/min
Maximum Output Torque 0.51Ncm
Type Miniature brushed motor
Width 24mm