MH MHDU45ZK9-K D-SUB Housing 9 Pins Nickel Plated 45° 1pc
Image Representative of Range
MPN
MHDU45ZK9-K
1,322 in stock, despatched in 4 working days
MH Connectors manufactures the MHDU45ZK9-K D-SUB housing, featuring a nickel-plated finish and accommodating 9 pins. This 45-degree D-SUB housing is typically used in electronics for secure connection of d-sub connectors. It is ideal for applications requiring robust and reliable enclosure solutions.
Type D-SUB housing
Mounting Type BackShell Mounting
No. of Ways 9
Mounting Direction 45 Degree
Connection Angle 45°
Plating Material Nickel
Cable diameter (details) 4.8mm
Factory colour Nickel
Height 45mm
Length 31.1mm
Width 15mm