MH MHDU45ZK25-K D-SUB Housing 25 Pins Nickel Plated 1pc
Image Representative of Range
MPN
MHDU45ZK25-K
110 in stock, despatched in 4 working days
The MH Connectors MHDU45ZK25-K is a D-sub housing featuring 25 pins and a 45-degree nickel plating, ideal for robust electrical connections. As a nickel-plated enclosure, it provides durability and corrosion resistance in demanding environments. This housing is typically used in electronic and telecommunication applications to protect D-sub connectors.
Type D-SUB housing
Mounting Type BackShell Mounting
No. of Ways 25
Connection Angle 45°
Plating Material Nickel
Cable diameter (details) 4.8mm
Factory colour Nickel
Height 42mm
Length 53.3mm
Width 15mm