MH MHDU45ZK15-K D-SUB Housing 15 Pins Nickel Plated 45° 1pc
Image Representative of Range
MPN
MHDU45ZK15-K
Brand
MH
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
View Full Product Range (3)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack order, lead time 8 weeks
MH Connectors produces the MHDU45ZK15-K D-SUB housing with nickel plating and a 45° angled design, accommodating 15 pins for robust connections. Its durable metal enclosure makes it ideal for applications requiring secure and reliable data connectivity in industrial and electronic settings. This product is well-suited for protecting D-SUB connectors in demanding environments.
Type D-SUB housing
Mounting Type BackShell Mounting
No. of Ways 15
Mounting Direction 45 Degree
Connection Angle 45°
Plating Material Nickel
Cable diameter (details) 4.8mm
Cable outlets 2
Case Material Nickel plated
Factory colour Nickel
Height 42mm
Length 39.5mm
Width 15mm