MH 6560-0145-02 MHDTPK-15-K D-SUB Housing 15 Pins Plastic Metallised
Image Representative of Range
Country of Origin
United Kingdom
View Full Product Range (21)
Order in multiples of 1
121 in stock, despatched in 4 working days
MH Connectors manufactures the MHDTPK-15-K, a D-sub housing with 15 pins, made of metallised plastic and finished in silver. This enclosure provides a robust connection solution typically used for protecting D-sub plug connections in electronic assemblies. Its design allows for a 180° cable exit, ideal for compact or space-constrained applications.
Type D-SUB housing
Orientation 1
Number of Contacts 15
Material Plastic, metallised
Cable diameter (details) 13mm
Colour Silver
Misc Attribute MHDTPK-15-K
Temperature Range -55 - +110°C