MH 6260-0101-05 MHDPPK50-K D-SUB Housing 50 Pins Black Plastic 180°
Image Representative of Range
Country of Origin
China
View Full Product Range (21)
Order in multiples of 1
156 in stock, despatched in 4 working days
The MH Connectors MHDPPK50-K 6260-0101-05 is a black plastic D-SUB housing designed to accommodate 50 pins with a 180° orientation. Manufactured by MH Connectors, this robust enclosure is commonly used to protect and organise cables in electronic and telecommunications equipment. Its design ensures reliable connectivity and durability in various industrial applications.
Type D-SUB housing
Orientation 1
Number of Contacts 50
Material Plastic
Cable diameter (details) 11.5mm
Colour Black
Misc Attribute MHDPPK50-K
Shielded No
Temperature Range -55 - +110°C