matt:e SP-MC100-SPD SP EV unit with Type 2 SPD, MCB and load limiting: 100A
MPN
SP-MC100-SPD
Brand
matt:e
EAN-13
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Available to back orderBack-order availability date - 21/05/2026
The matt:e SP-MC100-SPD is a single-phase connection unit, with Automatic Reset, PEN Fault Protection with MCB, built-in Type 2 SPD and 100A Load Curtailment.
Helping to facilitate compliance with BS:7671. 2018 Amendment 2, 2022 Regulation 722.411.4.1 (iv).
ColourWhite
Dimensions (H x W x D)225 x 275 x 106mm
Voltage rating230V, single phase
Frequency50Hz
Max. Power Rating7.4kW
IP ratingIP2X
MaterialMild steel
FinishPowder-coated
Warranty1 Year
  • Built in PEN fault protection
  • No Earth Electrodes required
  • Facilitates compliance with regulation 722.411.4.1 (iv) and regulation 722.311.20
  • Helps reduce disruptive and costly groundworks
  • Removes the risk of striking buried services
  • Simple wire in wire out connection
  • Over current protection
  • Built-in Type 2 SPD and MCB
  • Automatic Reset
  • Load Curtailment
  • Suitable for single phase loads up to 7.4kW
  • Standard 1 Year parts warranty
  • Designed and Built in the UK
  • Matt:e type SP-MC100-SPD
Current Rating 100A
IP Rating IP2X (Indoor)
Voltage Rating Single-phase (230V)
RCBO No
MCB Yes
Surge Protected Yes
Build Type Pre-configured connection centre
Load Curtailment Yes
Max. Power Rating 7.4kW