matt:e ARD-2-32-TP-R-SPD EV Connection unit, 2x 32A TPN Type A RCBO + SPD
MPN
ARD-2-32-TP-R-SPD
Brand
matt:e
Order Code
Country of Origin
United Kingdom
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
3 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 7 days
The matt:e ARD-2-32-TP-R-SPD is a 3-phase connection unit, with a unique 5-pole auto-reset isolator device, built-in Type 2 SPD, and 2 x 32A TPN Type A RCBOs.
Helping to facilitate compliance with BS:7671. 2018 Amendment 2, 2022 Regulation 722.411.4.1.(iii).
ColourBlack
Dimensions (H x W x D)550 x 360 x 120mm
Voltage rating400V, 3-phase
Frequency50Hz
Max. Load63A
IP ratingIP4X
MaterialMild steel
FinishPowder-coated
Warranty1 Year
  • Built in O-PEN® technology
  • No Earth electrodes required
  • Facilitates compliance with regulation 722.411.4.1 (iii)
  • Helps reduce disruptive and costly groundworks
  • Removes the risk of striking buried services
  • Simple wire in wire out connection
  • For 2 x 32A TPN load
  • Complete with Type 2 SPD & 5-pole Auto-reset Isolator
  • Built-in 2 x 32A TPN Type A RCBO
  • Mild steel IP4X enclosure
  • Standard 1 Year parts warranty
  • Designed and Built in the UK
  • Matt:e type ARD-2-32-TP-R-SPD
Current Rating 63A
IP Rating IP4X (Indoor)
Voltage Rating 3-phase (400V)
RCBO Yes
MCB No
Surge Protected Yes
Build Type Pre-configured connection panel
Terminal Capacity 25mm²