Makita DUN600LRTE DUN600LRTE LXT Brushless Pole Hedge Trimmer 18V 2x 5Ah Li-ion
MPN
DUN600LRTE
Brand
Makita
EAN-13
Order Code
Country of Origin
China
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
15 in stock, despatched in 4 working daysBack-order availability date - 18/05/2026
Supplied with: 1 x Blade Cover, 1 x Hex Wrench, 2 x 18V 5.0Ah Li-ion Batteries and 1 x DC18RC LXT Battery Charger.
Specifications:
Strokes at No Load: 2,000/3,600/4,400/min.
Blade Length: 60cm.
Max. Branch Diameter: 23.5mm.
Overall Length: 2,050mm.
Weight: 3.7kg exc. battery.
Type Pole Hedge Trimmer
Battery Chemistry (Ni-Cd / Ni-MH / Li-ion) Li-ion
Continuous Use 18V / 6.0 Ah Battery 55 / 80 / 180 min
Length Of Blade 600mm
Max blade opening 23,5mm
No load speed 1000 / 1800 / 2000 min?¹
Noise Uncertainty (K Factor) 3 dB(A)
Nominal Battery Voltage 18 V
Product Dimensions (L x W x H): 2050 x 230 x 178 mm