Macronix MX25U4033EZUI-12G Serial NOR Flash Memory 4Mbit 1.8V 8-USON
MPN
MX25U4033EZUI-12G
Brand
Macronix
Order Code
Discontinued
A 1.8V serial NOR Flash memory IC from the MX25U family. The low power consumption, high endurance and reliability of this device ensure that customers receive cost-effective, high performance and reliable Flash memory.
  • Density 4Mbit
  • Package USON-8
  • Speed 80MHz
  • Operating voltage 1.8V
  • Support for multiple I/O
  • Program suspend/resume and erase suspend/resume
  • Industrial temperature range
Density 4Mbit
Operating Current max. 12mA
Operating Temperature -40 to +85°C
Package USON-8
Speed 80MHz
Supply Voltage 1.8V