Kraus & Naimer KG41.T203/40.KL11V Disconnector Lockable 40A Red/Yellow
MPN
KG41.T203/40.KL11V
EAN-13
Order Code
Country of Origin
Germany
View Full Product Range (21)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
9 in stock, despatched in 4 working days
The Kraus & Naimer KG41.T203/40.KL11V disconnector is a lockable switch designed to handle 40 A current with a 1 x 90° operation. Its red and yellow colouration enhances visibility, making it ideal for safety applications. This disconnector is typically used in industrial settings for isolating electrical circuits, ensuring maintenance safety.
Type Disconnector
Connection Screws
Functions latch
IP Rating IP66/IP67
Misc Attribute 1 Lockable in 0 position with a padlock
Mounting Type Structure
Number of Pins 3
Operation type EPO rotary switch
Power Rating 15kW
Print motif 0/1
Switch/button features Lockable
Switching angle 1 x 90 °
Switching current (max.) 40A