JB Capacitors JCK1V100M040054 10uF 20% 35V 105°c SMD Alum Elec T/R
MPN
JCK1V100M040054
Order in multiples of 2000
2,000 in stock, despatched same dayAdditional quantity lead time 6 months
A 10µF 35V chip-type surface mounting aluminium electrolytic capacitor from the JCK series. The capacitor is designed for high density PCB usage and has a 20% tolerance and an extended +105°C temperature range.
  • Case size 4 x 5.4mm
Type SMD
Capacitance 10µF
Tolerance 20%
Voltage 35V
Dimensions 4 x 5.4mm
Operating Temperature -40 to +105°C