Hammond 1590WQBK Watertight Diecast Enclosure Black 120 x 120 x 34mm
MPN
1590WQBK
Taiwan
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
38 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
This Hammond 1590WQBK enclosure measures 120 x 120 x 34mm and is part of a range of black finished, watertight diecast aluminium boxes suitable for a wide range of applications.
  • Rugged diecast aluminium alloy enclosure
  • Lap joint construction with gasket providing protection against ingress of dust and water
  • Painted with tough polyester powder paint for a lasting finish
  • Designed to meet IP65
  • Hammond 1590W Series
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 120mm
Enclosure Width 120mm
Enclosure Height 34mm
Material Diecast aluminium
Series 1590W