Hammond 1590WPFBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Base 153x82x50 Black
MPN
1590WPFBK
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
Canada
View Full Product Range (29)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
2 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
Watertight black-painted diecast aluminium alloy box with flanged base from Hammond, measuring 153 x 82 x 50mm, suitable for a wide range of applications.
  • Screws for securing lid supplied
  • Self-adhesive silicone gasket included
  • Designed to meet IP65
  • Manufacturer's part: 1590WPFBK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 153mm
Enclosure Width 82mm
Enclosure Height 50mm
Colour Black
Protection Rating IP65
External Features Flanged base
Finish Powder painted
Internal Features PCB mounting
Material Diecast aluminium
Series 1590W