Hammond 1590WBB2BK Watertight Diecast Enclosure 119 x 94 x 38 Black
MPN
1590WBB2BK
Taiwan
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
5 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
This Hammond 1590WBB2BK enclosure measures 119 x 94 x 38mm and is part of a range of black finished, watertight diecast aluminium boxes suitable for a wide range of applications.
  • Rugged diecast aluminium alloy enclosure
  • Lap joint construction with gasket providing protection against ingress of dust and water
  • Painted with tough polyester powder paint for a lasting finish
  • Designed to meet IP65
  • Hammond type 1590WBB2BK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 119mm
Enclosure Width 94mm
Enclosure Height 38mm
Colour Black
Protection Rating IP65
Finish Powder painted
Internal Features PCB mounting
Material Diecast aluminium
Series 1590W