Hammond 1590WB3FLBK Watertight Diecast Enclosure Flanged Lid 116 x 77 x 38 Black
MPN
1590WB3FLBK
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (31)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
Out of stockBack-order availability date - 22/06/2026
Black diecast aluminium electronic instrument enclosure from Hammond sealed to IP65, measuring 116 x 77 x 38mm, with mounting flanges built into the lid.
  • Lids are lap jointed for good RF shielding and have a bonded-on sealing gland
  • O-rings are supplied to seal the lid fastening screws
  • Lid fastening is by means of four 6-32 UNC crosshead screws, fitting into countersunk holes
  • Hammond type 1590WB3FLBK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 116mm
Enclosure Width 77mm
Enclosure Height 38mm
Colour Black
Protection Rating IP54
External Features Flanged lid
Finish Powder painted
Material Diecast aluminium
Series 1590W