Hammond 1590WB3BK Watertight Diecast Enclosure 116 x 77 x 38 Black
MPN
1590WB3BK
Brand
Hammond
GTIN-14
Order Code
Country of Origin
Taiwan
View Full Product Range (37)
Qty Unit Price (Ex VAT)
Price per unit {{ this._page.IncVat ? 'Inc' : 'Ex' }} VAT
27 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
This Hammond 1590WB3BK enclosure measures 116 x 77 x 38mm and is part of a range of black finished, watertight diecast aluminium boxes suitable for a wide range of applications.
  • Rugged diecast aluminium alloy enclosure
  • Lap joint construction with gasket providing protection against ingress of dust and water
  • Painted with tough polyester powder paint for a lasting finish
  • Designed to meet IP65
  • Hammond type 1590WB3BK
Hammond enclosure modification
Type General purpose diecast aluminium
Enclosure Length 116mm
Enclosure Width 77mm
Enclosure Height 38mm
Colour Black
Protection Rating IP65
Finish Powder painted
Internal Features PCB mounting
Material Diecast aluminium
Series 1590W