Hammond 1551USB1TRD Miniature Plastic USB Enclosure 35x20x15.5 Transparent Red
MPN
1551USB1TRD
41 in stock, despatched in 1 working daysBack-order availability date - 15/05/2026
The Hammond 1551USB1TRD is a 35 x 20 x 15.5mm USB enclosure moulded in UL94-HB rated transparent red ABS. It is ideally suited for housing a dongle or mounting a small printed circuit board that incorporates a USB connector.
  • Size: 35 x 20 x 15.5mm
  • Colour: transparent red
  • 2 PCB standoffs moulded into interior
  • To secure PCBs use self tapping No. 2 x 3/16in. screws
  • IP54 protection rating
  • Hammond type 1551USB1TRD
USB connectors not included.
Material ABS
Enclosure Length 35mm
Enclosure Width 20mm
Enclosure Height 15.5mm